Zachowaj trzeźwy umysł

Strona główna » Oferta szkoły » Pedagog » Zachowaj trzeźwy umysł

Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” to realizowana od 2002 roku ogólnopolska akcja podejmująca problem profilaktyki uzależnień, adresowana do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jednym z najważniejszych celów kampanii jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży zachowań prospołecznych jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy. Szczególnym atutem kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” są jednak znani polscy sportowcy, którzy promują wśród młodych ludzi uprawianie sportu oraz zachęcają  do wysiłku fizycznego i stosowania odpowiedniego – także mentalnego – treningu. Ich udział podnosi rangę przedsięwzięcia i sprawia, że przekaz profilaktyczny jest znacznie atrakcyjniejszy dla młodych adresatów.

Zachowaj Trzeźwy Umysł co roku wspierają znani sportowcy:

Wiadomo, że dzieci i młodzież uwielbiają wyrażać się poprzez swoją aktywność, dlatego istotnym punktem „Zachowaj Trzeźwy Umysł” uczyniono konkursy profilaktyczno-edukacyjne. Młodzi ludzie muszą się zastanowić, przemyśleć temat i poświęcić czas na wykonie pracy. Mogą też odpowiedzieć na pytania sportowe.

W 2012 roku uwagę uczniów szkół podstawowych skierowano na następujące działania (3 zadania z nagrodami):

1. Konkurs plastyczno-literacki  To ja. Kolejna odsłona plastycznej akcji ZTU. Tym razem poproszono uczniów o sportretowanie siebie.

2. Konkurs ulotkowy Żabka czy motylek? – Aby wygrać uczniowie będą musieli zmierzyć się z pięcioma podchwytliwymi pytaniami dotyczącymi pływania.

3. Konkurs dla klas Ruszajmy się. Konkurs dla klas i grup polegający na nakręceniu krótkiego filmu promującego sport i aktywność.

Zapraszamy wszystkich uczniów do zapoznania się z informacjami nt. kampanii oraz do udziału w konkursach. Zainteresowanych proszę o kontakt z pedagogiem szkolnym.