Comenius

Strona główna » Projekty unijne » Comenius

Comenius

Nasza szkoła nawiązała kontakt ze szkołami z Hiszpanii, Włoch, Grecji, Rumunii i Turcji i od i od września 2012 do czerwca 2014 wspólnie realizujemy europejski projekt edukacyjny COMENIUS, pt. BRINGING UP GLOBAL CITIZENS. Jego temat dotyczy ekologii, czyli treści bardzo ważnych dla ludzi w każdym wieku i w każdym miejscu na świecie. Celem projektu jest uświadomienie uczniom faktu, że nasze środowisko naturalne jest w niebezpieczeństwie i jeśli nie że zostaną podjęte ważne kroki nasza Ziemia może ulec niszczeniu.  Będziemy pracować razem aby temu zapobiec. Chcemy przede wszystkim podkreślić  jak ważna jest troska każdej społeczności o naszą planetę. Współpraca z sąsiadami pozwoli nam zbudować świadomość ekologicznych i społecznych problemów w każdym z krajów osobno ale i razem, gdyż wszyscy z nas wpływają na przyszłość naszej planety. Ponadto, bez wątpienia najuboższe kraje muszą uporać się z najpoważniejszymi problemami, i naszym obowiązkiem jest  wesprzeć je i razem walczyć o lepszy świat. W ramach projektu zaplanowano również wyjazdy nauczycieli z uczniami do partnerskich szkół a  także ich wizytę w Rybniku.

Korzyści z udziału w projekcie:

• głębsza świadomość ekologiczna
  • lepsza wiedza o innych krajach europejskich
  • wykorzystanie technik informacyjnych do rzeczywistej komunikacji
  • okazja do poznania stylu życia swoich rówieśników w innych krajach
  • poznanie korzyści płynących z wykorzystania technik informacyjnych i rozwijanie swoich kompetencji informatycznych
  • poznanie europejskiego wymiaru edukacji w postaci projektów edukacyjnych skierowanych do uczniów
  • korzyści dla całej szkoły w postaci wystaw, prezentacji i innych końcowych produktów projektu

Szczegóły programu na stronie:

Chcesz się dowiedzieć, co możesz zrobić dla środowiska??? – obejrzyj film:

WYJAZDY UCZNIÓW 2012/2013

W dniach 11-16 kwietnia uczniowie klas szóstych i piątych: Julia Herok, Daria Kurpanik, Radek Mikuła i Miłosz Korduła wraz w dwojgiem nauczycieli uczestniczyli w wyjeździe do Włoch. Ich miejscem docelowym było bardzo urokliwe miasteczko Treviso, niedaleko Wenecji, pełne kanałów, mostów, kościołów i innych zabytkowych budowli. Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin włoskich, które przyjęły ich bardzo gościnnie: organizowali dla nich czas wolny, gotowali dla nich tradycyjne potrawy i opowiadali o swoim życiu. W ten sposób nasze dzieci mogły poznać podobieństwa i różnice pomiędzy naszymi kulturami. Uczniowie brali udział w zajęciach we włoskiej szkole Scuola Media Galilei (odpowiednik polskiego gimnazjum), gdzie mieli możliwość uczestniczyć w życiu szkoły i wymienić się spostrzeżeniami dotyczącymi działań proekologicznych, których dotyczy projekt, np.jak umiejętnie segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię elektryczną, chronić przyrodę oraz pomagać ludziom ubogim i głodującym. Uczniowie zwiedzili również przepiękną Wenecję.
Był to wyjazd pełen atrakcji, wrażeń i niesamowitych wspomnień. Mimo występujących różnic kulturowych i językowych, dzieci dobrze się ze sobą dogadywały. Pożegnanie wzbudziło w nich wielkie wzruszenie, ponieważ bardzo się zżyli z tamtejszymi ludźmi.

WIZYTA GOŚCI ZAGRANICZNYCH W RYBNIKU 3-8 PAŹDZIERNIKA 2013

Wieczorem 3 października do Rybnika przyjechali reprezentanci  szkół partnerskich z Włoch, Grecji, Rumunii, Hiszpanii i Turcji. Z Włoch przyleciało ośmioro uczniów: Gioia, Elena, Alberto, Enrico, Matteo, Ricardo, Carlo i Eduardo. Przez sześć dni gościli oni u rodzin uczniów naszej szkoły: Maćka Pinoczka, Wojtka Żaka i Szymona Nowaka z klasy Vc, Beaty Kuczery, Nikoli Pal, Miłosza Korduły i Adama Mokrzyckiego oraz Kamila Grzesiaka z klasy VI. Na początku wszyscy byli bardzo nieśmiali, ale szybko udało im się w końcu przełamać i swobodnie rozmawiali ze sobą na przerwach (czasem były z tym małe problemy ale od czego są nowoczesne technologie, np. tłumacz internetowy czy język ciała). Uczyli się wzajemnie włoskich i polskich słówek.

Uczniowie uczęszczali razem ze swoimi polskimi przyjaciółmi na zajęcia szkolne a popołudnia i wieczory spędzali razem z polskimi rodzinami: organizowali ogniska, wycieczki, zwiedzali centrum Rybnika.

W piątek na 3 lekcji na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste powitanie reprezentacji zagranicznych przez pana dyrektora i uczniów. Klasy szóste zatańczyły uroczystego poloneza, nasza absolwentka Karolina Hozer zaśpiewała wspaniałą piosenkę o tym, że mamy troszczyć się o naszą planetę, pt. „We are the World”, a szkolny zespół fletowy zagrał uroczyście hymn Unii Europejskiej.

Po południu nastąpił ciąg dalszy świętowania – nasi goście wzięli udział w koncercie uczniów i absolwentów SP 3 pt. „Marzenia się spełniają”, przygotowanym przez panią Mirosławę Piernikarską. Po koncercie goście mogli spróbować tradycyjnych śląskich potraw, przygotowanych przez Radę Rodziców oraz firmę „Cora-Gastro” z Rybnika, którym BARDZO DZIĘKUJEMY!!!

W ramach propagowania proekologicznego trybu życia, uczniowie wraz z nauczycielami wypracowali wyjątkowy „Kontrakt dla Ziemi”, który będzie przestrzegany przez nich na co dzień. Do podpisania Kontraktu zaproszeni zostali przedstawiciele władz miasta. Jako pierwsza, kontrakt podpisała zastępca prezydenta miasta Rybnika, pani Joanna Kryszczyszyn, która 7 października spotkała się z zaproszonymi gośćmi w Urzędzie Miasta Rybnika.

Podczas pobytu w naszym mieście, zaproszeni goście wspólnie z włoskimi uczniami i ich polskimi rodzinami zwiedzili nie tylko Rybnik jak również zobaczyli Muzeum Browaru Żywiec, zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu a także Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Mimo tak krótkiego pobytu, dzieci bardzo się zżyły i wiele osób obecnych na pożegnaniu 9 października wzruszyło się do łez. Na szczęście pozostały pamiątkowe zdjęcia, wspólnie wymienione numery telefonów i adresy mailowe, więc mamy nadzieję, że nawiązane kontakty nie urwą się lecz przetrwają dłużej.